Special Services

 
Úvodní stránka - Profil firmy Fotogalerie Videogalerie Odkazy na výrobce Kontakty Facebook
SPECIAL IMPORT SPECIAL CARS Special Production Funventure Trips FOR SALE - Na prodej
Menu
 
Muscle Car City200 nadupaných krasavců pod jednou střechou!
Návštěva u "pana sběratele"...Muscle Car CITY.... Florida.

Vracím se na Floridu zpátky ze Severní Karolíny , kde jsem byl prohlédnout a zkontrolovat závěrečnou fázi stavby prvního kusu moderního hotrodu, který by se měl brzy objevit v České republice. (Pozn.:V tuto chvíli je již zde!) Vše jde podle plánu a realita přesně vystihuje představu velkého angličáku s moderní technologií a odpovídajícím počtem válců uvnitř zabalené do přistřiženého kabátu z 30.let minulého století. Ale o tom někdy jindy.

Mířím do muzea, jehož název hovoří sám za sebe ….Muscle Car City. Zakladatelem je pan Rick Treworgy, který si během 40 let vytvořil sbírku více než 200 aut. Jakých aut je jasné již ze samotného názvu. Jen dodávám, že jde zejména o muscle cars koncernu General Motors, přestože sbírka čítá také několik výjimek. Původně měl Rick své miláčky v obří stodole vedle svého domu, ale když už ani 2 patra nestačila, koupil bývalý supermarket Wall-mart a tam svůj poklad přemístil. A jelikož s jídlem roste chuť (a měšec tomu dovolil), zakrátko se sbírka rozrostla tak, že i tento prostor velikosti fotbalového hřiště je čtyřkolovými krasavci téměř zaplněn, i když jisté rezervy tu stále jsou. Dalším logickým krokem pak bylo takto vzniklou svatyni všem stejně „postiženým“ zpřístupnit, a tak na jaře 2009 muzeum otevřel pro veřejnost. Vstupné je 10 USD a nebo si můžete za 30 USD koupit roční permanentku. Volal jsem v předstihu a dohodli jsme čas mojí návštěvy mimo otvíračku tak, abych měl celý ten ráj a jeho majitele pro sebe a mohl tak bez rušení ukojit hlad svého foťáku a mojí zvědavost zároveň.

Po supermarketu nejsou po přestavbě a odpovídající výzdobě haly žádné stopy a prvním dojmem po vstupu ze třicetistupňového vedra do klimatizovaného megaprostoru je jednoznačný údiv. Vše je stylově doladěno do 60.let min. století včetně vestavěné restaurace. Tam se také s majitelem setkávám a jelikož jsem po celonoční jízdě dost vyšťaven, rád přijímám pozvání na pořádný breakfestlunch (pozdní snídaně brzký oběd v jednom). Jak jinak, než stylově, takže čtvrtkilový poctivý hovězí hamburger s porcí zeleniny a pečených brambor. Rick si dává totéž (vlastně já si nechávám poradit) a tak se při jídle dozvídám, jak to celé bylo. Vyrůstal v 50. letech, řidičák si udělal hned v 16ti letech, a to se psal rok 1965, éra muscle cars se rozjížděla a co víc si přát. Prvním autem byl Chevy Bel Air 1955, kterého po více než 20ti letech získal zpět. Kupoval auta, restauroval je a prodával a z původní nutnosti kupovat pouze stará auta (byla nejlevnější) se nakonec vyvinulo jejich vyhraněné sběratelství. Začal sbírat auta v půlce 70. let a jako totální fanda Chevroletu Corvette si dal, řekl bych J, moc hezké předsevzetí. Každý rok musí do sbírky přibýt aspoň jeden kus a koncem 70. let už to bylo ročně několik kusů Corvette z každé generace. Kromě Corvette, kterých vlastní jednoznačně nejvíce (více než 40 kousků), tvoří jádro jeho sbírky Chevrolety Camaro Z28 (model 67-70), Camaro 396( 68-71), Chevelle SS (64-71), El Camino SS (65-71), Impala (pouze big block, 58-67), dále Pontiac GTO (64-71), Oldsmobile 442 (64-72) a celá řada Chevroletů ze 30. let, ať už v originálním stavu či jako všemožné, vždy však top hot rody.

Po půlhodince příjemného povídání Rick odjíždí na prohlídku dalšího vyhlédnutého kousku a já nasycen jídlem i informacemi se vrhám mezi auta. Za 15 let, co do Ameriky pravidelně jezdím, jsem myslím viděl poměrně dost nejrůznějších car show, srazů, přehlídek, soukromých sbírek a muzeí, ale tady se mi tep zrychlil jak při prvním startu letadla. Vypadá to totiž celé spíš jako jeden obří dealership s desítkami kusů těch největších lahůdek. Káry stojí v přesných lajnách a hlavně všechny vypadají jako nové, některé dokonce lépe než nové. Většina kousků je profesionálně zrenovována, ale jsou tu také auta v původním stavu s neuvěřitelně nízkým počtem najetých mil. To množství jednotlivých modelů je neskutečně působivé. Tak asi tak nějak to vypadalo v šedesátkách, když jste si šli koupit nový vůz. („Dobrý den, prosím jednu Chevelle SS, tu zelenou s pruhy a zabalte mi taky to modré GTO…jo a pro paní si vezmu tu rudou Impalu“…napadá mě.) Musím se trochu zklidnit a ubránit se nutkání začít mezi auty lítat sem tam. Jednak bych vypadal jako cvok, a asi bych to ani dlouho nevydržel, ta hala je fakt obří. Hned zkraje začíná řada s opravdovými dědečky z 20. a 30. let minulého století. Zhruba dvacítka výhradně Chevroletů v provedení coupe, sedan či kabrio s nezbytným nouzovým vyklápěcím sedadlem ukrytým v zavazadlovém prostoru (rumble seat) a pár upravených hot rod pickupů. Zaujal mě předchůdce pozdějšího a dnes už legendárního modelu Suburban, dodávka tehdy ještě s dřevěnou korbou i nástavbou. Naproti přes uličku už po mě pokukuje největší stádo tohoto osmiválcového safari – tady už to neni jen řada aut, ale celé náměstí …Corvette square! Je jich tu víc než 40, jak amíci říkají - pristine condition, prostě perfektní kousky od první až po šestou generaci.

Jeden karbec, dva, jedna totální rarita se třemi Webery, fuelie krásky se vstřikováním - je tu k vidění celá Corvette evoluce. Říkám si, kterou bych tak nejraději osedlal? Asi moji nejoblíbenější 63 s děleným zadním oknem (split window), kterých tu je hned několik. Čas letí, a tak, ač nerad, jdu dál. Přeci jen, je toho tady k vidění mnohem víc a jsou-li muscle cars obecně mojí krevní skupinou, jejím RH faktorem jsou pak spíše ty větší modely. Takže jdeme na Camaro, Chevelle, GTO a 442. Foťák cvaká ostošest (pochváleny budiž paměťové karty s pořádnou kapacitou) a já se zase blížím bodu varu. Vedle oranžového Camara 1967 stojí jeho prapravnuk v podobné barvě, model 2010 a je opravdu vidět, že jediný, komu právě nové Camaro, Mustang a Challenger jako reprezentanti pokračování muscle car wars udělali obrovskou radost.

Od více než dvacítky Chevy Camaro, modelů 1967-1971 v provedení Z28 , 396, RS a dalších lahůdek se přesunuju naproti, ke stádu brutálních mastodontů Chevellle. Vedle Camara působí jako pořádný kus auta , obzvlášť roky 70-71, které si dle mého názoru svými rozměry pomalu nezadají s full size třídou. Samozřejmě nechybí zástupci modelů dřívějších a hned za nimi se táhne lajna jejich bratranců El Camino. Zepředu stejný švihák, ale místo zadních sedadel a kufru pěkná ložná plocha, takže po progumované noci není problém ráno naložit na korbu materiál a hurá do práce. Tak to asi bylo před zhruba čtvrtstoletím. Dnes spíše odpočívají v klimatizované hale, i když soudě podle poznávacích značek na některých kouscích s platnými registračními nálepkami , netráví většinu svého důchodu jen zde. Dosti Chevroletů, jsou tu další členové GM gangu. Takže následující půlhodinu mi společnost tvoří krasavci Pontiac GTO, několik kusů Bonneville a Tempest a Oldsmobile 442. Obsáhlým popisem už bych se zřejmě opakoval, takže jen jedno slovo…krása. Přes big block Impaly se blížím do posledního rohu haly, kde trůní zajímavosti. Skupina všemožných hot rodů (pickupy, kabriolety, sedany ze 30.-50. let, pár kombíků), už zmiňovaný první vůz majitele muzea Chevy Bel Air 1955 , několik závoďáků, Gypsy Wagon – polodřevěný autobus a motorka Boss Hoss – jak jinak než s osmiválcem Chevrolet. Pak už jen sekce s díly, suvenýry, dobovými cedulemi, oblečením, atd. (mě mimo jiné nejvíce zaujaly stylové kancelářské židle Recaro s logy Velké trojky

Vzhledem k velikosti sbírky a zajímavosti všech exemplářů by se tady dal v pohodě strávit téměř celý den. Já se po více než 3 hodinách loučím a vyrážím směr Miami plný nejen nadšení ze vší té bublavé nádhery na jednom místě, ale především obdivu ke člověku, který vše během dlouhých let nashromáždil, udržuje v perfektní kondici a hlavně …. neukrývá před světem! Pojedete-li kolem, zastavte se – Muscle Car City, Punta Gorda, Florida, USA.

Radek Macál, www.specialservices.cz
 
Special Import (poslední dovozy)
Special Import (Airstream)
US Car Shows
US Drag & Street Racing
R.I.P. aneb odpočívej v pokoji!
line
Pozvánka

JSME AUTORIZOVANÝ DOVOZCE DISKU A PNEUMATIK OD SPOL. WHEEL PROS, USA
Wheel Pros

Evans

Millers

kanystry

Special Cars 2012

Chrom plameny

Driversweb.cz
 
© 2005 - 2018 Special Services Úvodní stránka   |   Přidat k oblíbeným   |   E-mail
Webdesign a programování Licker.cz