Special Services

 
Úvodní stránka - Profil firmy Fotogalerie Videogalerie Odkazy na výrobce Kontakty Facebook
SPECIAL IMPORT SPECIAL CARS Special Production Funventure Trips FOR SALE - Na prodej
Menu
 
PlymouthImport leden 2016
2 x Plymouth Road Runner 1971 – svaly, svaly a ještě vice svalů….s příchodem Nového roku nám dorazil parádní páreček ryzích muscle cars ze stáje MOPAR.


Někteří milovnící čtyřkolových amerik tvrdí “MOPAR OR NO CAR!”, jiní zase “MUSCLE CARS OVER ALL!”…věřím, že tímto dovozem potěšíme příznivce obou tvrzení. Plymouth Road Runner se právem řadí mezi elitu ortodoxních muscle cars, a to jak první generací 1968-70, tak druhou 1971-74, přestože výkonově je posledním ryzím “svalovcem” s motory 383, 440 six pack a 426 Hemi právě dovezený ročník 1971. Designově celkem povedené, a proto dnes vyhledávané, jsou i ročníky 72, 73 a 74, mladší Road Runnery tvořící 3. generaci 1975-80 už ale , stejně jako všichni ostatní členové muscle cars klanu, pouze nostalgicky oprašují zašlou slávu jejich předků.

Název Road Runner si vůz vypůjčil, resp. licenci na jeho použití zakoupil od tvůrců velmi populárního komiksu a televizní série Looney Tunes, ve kterých zlý a trochu hloupější kojot neustále prohání důvěřivého, ale velmi rychlého ptáka roadrunnera (Geococcyx californianus) – česky kukačka kohoutí, který žije na americkém středozápadě a v Mexiku a dokáže po zemi upalovat rychlostí přes 40km/h…. ten se však píše na rozdíl od názvu auta i komiksové předlohy dohromady. Jednoduše řečeno, z jakési americké obdoby u nás povoleného, protože na Východě vyrobeného seriálu Jen počkej, zající! Komiksový road runner se projevuje jen svým typickým BEEP-BEEP, jenž byl předlohou pro tón klaksonu i na čtyřkolovém Road Runneru. Proto tedy na každém správném Road Runneru, tyto dva dovezené kousky nevyjímaje, naleznete množství komiksových nálepek ptáka roadrunnera a zlého kojota a dokonce sošky na přední masce, což může neznalým zavánět domácí tvořivostí, ale jde o továrně instalované originální detaily, které alespoň mě osobně jen dokreslují, o kolik hravější, originálnější a taky lidštější americká auta z této éry ve srovnání s dnešní nudou byla.(Pozn.- např. koncernový bratranec Dodge zase používal u svých nejvýkonnějších modelů včelku SuperBee chrlící plameny z výfuků).

Prvotním impulsem k dovozu těchto dvou fešáků byla objednávka dovozu pořádného Moparu do r.1971 – Charger, Challenger, Cuda, později jsme rozšířili hledání o GTX a Road Runner. Více než půl roku jsem zvažoval řadu nabídek, ale stále se nedostavil ten správný poměr kvalita/výkon/hodnota/cena. Auta byla i na muscle cars buď příliš drahá, nebo s nejasnou historií, nepůvodními komponenty, chybějícím příslušenstvím, neúplnými nebo neodpovídajícími VIN kódy atd., nebo sice auta za přijatelný peníz , ale jen hromady bezcenného šrotu. Klient byl naštěstí trpělivý a také nechtěl nic uspěchat, ale i tak se pátrání po tom správném autě zdálo nekonečné. Ale , jak jsem si za posledních 18 let mnohokrát ověřil, čas investovaný do hledání toho “pravého” se vždy nakonec vyplatí, někdy je zkrátka třeba si na ten pocit , že všechno docvaklo a je to ono, počkat déle.

V tomto případě se zdálo, že vše “docvaklo “ až koncem roku 2015, kdy se objevil modrý Road Runner 71 vybavený motorem 440 six pack, 4 st. manuálem, air grabberem a další žádanou výbavou. Obchod byl v podstatě dohodnutý a jak to tak bývá, najednou se objevil druhý téměř identický kousek, v některých aspektech ještě zajímavější, tentokrát v ostré barvě Lime Green. Teď babo raď, nejdříve skoro tři čtvrtě roku nic zajímavého, pak najednou ve stejnou dobu dva hodně zajímavé kusy, oba splňující zadání. Co s tím? Rozhodnutí vzít oba bylo logickým řešením, zadavatel dovozu zvolil divočejší zelenou a modrý buď zůstane “doma” nebo si časem taky najde toho správného pána! A že to oběma Runnerům spolu sluší dvojnásobně, je jen třešničkou na dortu. Po přepravě uzavřeným trailerem na Floridu následovala již rutinní nakládka do kontejneru a odeslání směr starý kontinent. Přes obvyklou zimní nestálost počasí na Atlantiku proběhla plavba bez problému a na 2. Svátek vánoční se kontejner dotknul pevniny v německém Bremerhavenu. Cesta vlakem a následně kamionem do Hradce Králové neměla zádrhel a na Nový rok oba Road Runnery vyjeli na sněhem pokrytou zem v Hradci. Nutno řící, že jízda s tak našláplými motory na čerstvém sněhu a navíc s manuálním řazením je opravdu řidičským doktorátem. Po intenzivním umytí a vyčištění vozidel následovalo odborné rozleštění laku i chromu (u modrého navíc korekce laku s odstraněním drobných škrábanců), aplikace sklokeramické vrstvy pro ochranu laku a impregnace ochranným přípravkem celého interiéru, následované potřebným servisem a doladěním celkového stavu. RM

Technické informace:

“MODREJ” – Plymouth Road Runner 1971, motor 440 cui (7,2L) - V8 SIX PACK (3x2BBL karburátor), výkon cca 400 HP, 4 speed manuální převodovka, Air Grabber (podtlakem ovládaná klapka pro sání vzduchu), duální výfuk, přední brzdy kotoučové a zadní bubnové, originální zadní křídlo a přední dělený spoiler, originální graphics kit s přerušovaným pruhem přes boky a střechu a komplet roadrunner a coyote duster nálepkami , 15’’plechová kola s leštěným límcem a středovou pokličkou, pneu Dunlop GT Qualifier 275/60/15 vzadu a 235/60/15 vpředu, původní vinylový interiér v modré barvě, navíc ukazatel tlaku oleje a teploty vody.


“ZELENEJ” – Plymouth Road Runner 1971, motor 383 cui (6,3L) – V8 s high performance komponenty, 4BBL karburátor, výkon přes 500 HP, 4 speed manuální převodovka, Air Grabber (podtlakem ovládaná klapka pro sání vzduchu), duální výfuk, přední a zadní brzdy kotoučové , originální zadní křídlo a přední dělený spoiler, originální graphics kit s přerušovaným pruhem přes boky a střechu a komplet roadrunner a coyote duster nálepkami , 15’’plechová kola s leštěným límcem a středovou pokličkou, pneu BF Goodrich Radial TA 275/60/15 vzadu a 235/60/15 vpředu, černý vinylový interiér, navíc performance otáčkoměr s nastavením max. otáček, ukazatel tlaku a teploty oleje, teploty vody, stavu baterie a tlaku v brzdové soustavě.


FOTOGALERIE:


Plymouth Road Runner 1971 by Tomáš Belada
2x Plymouth Road Runner 1971
2x Plymouth Road Runner 1971 by Ondřej Litera
2x Plymouth Road Runner 1971 by Barbora Konecna (morganadesign.cz)
Plymouth Road Runner 1971 - zelenej
Plymouth Road Runner 1971 - modrej

 
Special Import (poslední dovozy)
Special Import (Airstream)
US Car Shows
US Drag & Street Racing
R.I.P. aneb odpočívej v pokoji!
line
Pozvánka

JSME AUTORIZOVANÝ DOVOZCE DISKU A PNEUMATIK OD SPOL. WHEEL PROS, USA
Wheel Pros

Evans

Millers

kanystry

Special Cars 2012

Chrom plameny

Driversweb.cz
 
© 2005 - 2018 Special Services Úvodní stránka   |   Přidat k oblíbeným   |   E-mail
Webdesign a programování Licker.cz